Türkiye Cumhuriyeti

Odessa Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

Ülke Hakkında Genel Bilgiler(Genel Koşullar ,Vize, Ulaştırma,Taşımacılık,Trafik,Gümrük,Konaklama,Sağlık Koşulları,eğitim), 14.03.2017

BÖLGENİN GENEL KOŞULLARI: 

Görev bölgemiz Ukrayna’nın güney bölgesi olarak sosyal ve ekonomik potansiyeli ve coğrafi durumu bakımından büyük öneme haizdir. Bu bölgede çok gelişmiş metalurji ve makine imalat kompleksleri, gıda ürünleri fabrikaları, çeşitli ölçeklerde turizm tesisleri bulunmaktadır. Güney bölgesi Ukrayna’nın güneye açılan deniz kapısıdır. Ukrayna Karadeniz üzerinden Rusya, Gürcistan, Moldova, Romanya, Bulgaristan ve Türkiye ile komşudur. Kırım Yarım Adası iklimi ve stratejik durumu bakımından Ukrayna için çok önemlidir. 

İKLİMİ:

Kırım Yarım Adası hariç, ülkemize nazaran nispeten daha soğuk bir iklime sahiptir. Karadeniz kıyı şeridinde yarı tropik bir iklim hüküm sürerken, iç bölgelerde katı bir kara iklimi hüküm sürmektedir. 

NÜFUS:

Görev bölgemizde bulunan önemli şehirlerin 01 Ocak 2016 itibariyle nüfus bilgileri aşağıdadır: 
Bölge nüfusu Şehir nüfusu 

Odesa:2.394.000 1.052.101 Kirovograd :1.039.700 231.181 Mykolayiv :1.203.600 491.693 Kherson:1.107.500 295.450 Zaporizhıa:1.832.900 766.736 Donetsk:4.538.900
944.552 Kırım Özerk Cumhuriyeti:1.971.000 Simferofol (Kırım Yarımadası idari merkezi) 331.936 Sevastopol: 340.735 Vinniytsa:1.672.200 369.860 Chernivtsi: 904.500 255.084 İvano-Frankivsk:1.382.600 223.165 Zakarpattia:1.254.000 461.958 Ujgorog: 114.789

DİL :
 - Resmi dil: Ukraynaca, - Kullanılan diğer diller: Rusça, Tatarca 

ODESA ŞEHRİ:
Ukrayna’nın güney bölgesinde bulunan 1796 yılında kurulmuş, önemli bir ticaret ve liman kentidir. 
Odesa bölgesi Ukrayna’nın 24 bölgesi arasında en büyük bölgedir. Bölge nüfusu 2,394.000’dir. Odesa’nın şehir nüfusu ise 1 Ocak 2008 itibariyle 1.001.000’i aşmaktadır. Kentte 30’dan fazla farklı ulustan insanlar yaşamaktadır. 

Odesa şehrinin yerleşim alanı 160 km2' ve rakımı da 50 m.dir. Odesa, ılıman karasal bir iklime sahiptir. Ortalama yıllık sıcaklık en soğuk ay olan Şubat'ta -12 , -15 derece, en sıcak ay olan Temmuz ayında ise 35 , 37 derecedir. Odesa'da yıllık ortalama yağış miktarı 400 ml'dir. 

Odesa’da Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Polonya, Gürcistan, Yunanistan, Çin ve Rusya Federasyonu Başkonsoloslukları, Moldova Konsolosluğu, İtalya Konsolosluk temsilciliği, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kazakistan ve Letonya, Pakistan, Suriye Fahri Başkonsoloslukları bulunmaktadır. Ayrıca İsrail, Fransız, Alman, Yunan, Bulgar, Gürcü ve Azeri Kültür Merkezleri vardır. Kentte Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın temsilciliği de yer almaktadır. 

ULAŞTIRMA VE TAŞIMACILIK:

Uluslararası seyahatte en çok havayolu tercih edilmektedir. Ukrayna Hava Yolları dünyanın birçok kentine uçmaktadır. Bunun yanı sıra Türkiye, Polonya, Avusturya, Çekoslovakya, İsrail, Rusya Federasyonu gibi ülkelerin havayolu şirketlerinin Odesa bağlantısı mevcuttur. Ülkenin uluslararası karayolu şebekesi çok bakımlı değildir. Demiryolu şebekesi ise geniş olmakla birlikte trenleri standartların altındadır. 

Eşya taşımacılığında en çok tercih edilen yol karayoludur. Türkiye’den çeşitli uluslararası firmalar aracılığıyla Bulgaristan, Romanya, Modova üzerinden karayoluyla eşya getirme imkanı mevcuttur. Türkiye'den eşya nakli için diğer seçenek ise eşyaların "container" içerisinde deniz yoluyla Odesa'ya gönderilmesidir. 

Taşınacak eşya az ya da değerli ise, diğer bir seçenek te hava kargo taşımacılığıdır. Odesa ve Simferopol’de THY, Lufthansa, Avusturya Hava Yolları gibi birçok firmaların kargo hizmetlerinden yararlanmak mümkündür. 

Türkiye’ye seyahat imkanları ve ortalama bilet ücretleri: Hava yolu ile Odesa-İstanbul arası yaklaşık 50 dakika sürmektedir. THY haftada her gün İstanbul-Odesa arasında tarifeli olarak uçmaktadır. 

Odesa-İstanbul bir ay geçerli gidiş dönüş bilet ücreti 127 ABD doları, 3 aylık gidiş dönüş bilet ücreti ise 286 ABD dolarıdir. 

Ukrayna Hava Yolları Aerosvit’in de hergün Odesa-İstanbul arası karşılıklı seferleri bulunmaktadır. 

Türkiye’ye gemi seferleri de mevcuttur, ancak dönemsel olarak gemi seferlerinde aksaklıklar yaşanabilmekte ya da gemiler değiştirilebilmektedir.


Vize koşulları:

Türk diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamilleri vizeden muaftır. Umuma mahsus Türk pasaportu hamillerinin Ukrayna’nın Ankara’daki Büyükelçiliği’nden veya İstanbul’daki Başkonsolosluğu’ndan vize almaları gerekmektedir.

Vize tarifesi şöyledir:

Tek giriş - çıkış: 80 Euro,

Müteaddit giriş - çıkış: 180 Euro (Sadece 3. ülke vatandaşı)

Tek transit vize: 60 Euro

Çift transit vize: 180 Euro

Çalışma vizesi: Başvuruda 80 Euro, onaydan sonra ayrıca 235 Euro olmak üzere toplam 315 Euro

Öğrenci vizesi: 80 Euro

Tur operatörü vizesi : 80 Euro

Montaj, bakım, onarım vizesi: 80 Euro

Aile birleşimi vizesi: 80 Euro

ULAŞTIRMA VE TRAFİK:

Trafiğin yönü: trafik sağdan işlemektedir. 

Şehir içi yol durumu: Odesa’da caddeler geniş olmakla beraber sert geçen kış dönemlerinin ardından bakımlı değildir. Özellikle merkezde iş saatlerinde trafik sıkışıklığı görülmekte ve park problemi yaşanmaktadır. Şehir içi toplu taşımacılık gelişmiştir. Otobüs, tramvay, troleybüs ve minibüs aracılığıyla ulaşım rahat yapılabilmektedir. Kışın kar yağmakla birlikte uzun süre kalmamaktadır. Ana yolların aksine ara sokakların kalitesi oldukça bozuktur. 

Ukrayna vatandaşlarına ülke dışından araba getirme izni belirli kurallar uyarınca verilmektedir. Arabanın için ödenecek vergi arabanın özelliğine ve yaşına göre değişmektedir. Yerel üretimi desteklemek amacıyla ülkeye 5 yaşından eski otomobil ithali 2000 yılında yasaklanmıştır. 

Odesa’da önde gelen markaların satış ve bakım servisleri vardır. 

Kışın hava sıcaklığı, kıyı şeridi dışında genelde sıfır civarında seyrettiğinden eski model dizel araçlar tercih edilmemelidir. 

Avis, Europcan, Hertz gibi araç kiralama şirketleri mevcuttur. Günlük kira ücreti yerli arabalarda 35-60 dolar, yabancı arabalarda 45-90 dolar arasındadır. 

Taksi uygulaması ve ücretleri:

Bildiğimiz anlamda, taksimetreyle hizmet veren taksiler çok yaygın değildir. 3-5 km’lik yakın mesafelere 30-50 Grivni alınmaktadır. Gerek taksiler gerek yoldan çevrilen özel otomobiller pazarlık usulüyle şehir içinde 5-8 dolar karşılığında taşıma yapmaktadır. 056 veya 058 numaralarından telefonla taksi çağırma uygulamasının yanısıra, özel taksi firmalarını telefonla arayarak taksi çağırmak da mümkündür. Şoförün yanı sıra ikinci bir şahsın yer aldığı taksilere binilmemesi güvenlik yönünden daha uygundur. 


Posta hizmetlerinde güvenlik: Posta hizmetlerinde gecikmeler olmakta ve düzgün işlememektedir. DHL gibi özel kurye servisleri mevcuttur. Ancak çok pahalıdır. Türkiye’ye normal posta ulaşım süresi bir iki hafta arasında değişmekle birlikte bazen bir ay sürmektedir. Uluslararası otomatik telefon görüşme olanakları: Uluslararası ve şehirlerarası telefon görüşmesi yapmak için önce 00 çevrilir, ardından aranan ülkenin kodu, şehir kodu ve numara; şehirlerarası görüşme için şehir kodu ve aranan numara çevrilir. 


PARA VE BANKA:

 
Ülke para çeşitleri ve oranları: Para birimi Hrivna’dır (1 Hrivna :100 kapik). Hrivna, 500,200, 100, 50, 20, 10, 5, 2, ve 1’lik banknotlar halindedir. Ancak her banknottan 2-3 farklı tür tedavüldedir. 

Ülke para biriminin konvertibilitesi ve ABD doları karşısındaki kuru: Kent içinde pek çok yerde bulunan döviz bürolarında belli başlı yabancı para birimleri Hrivna’ya çevrilebilmektedir. En kolay çevrilebilen birim ABD dolar ve Avro’dur. 20 Aralık 2015 tarihi itibariyle kur 1 $= 25,80 Hrivna, 1 Euro= 29,10 Hrivna’dır.


Banka uygulamaları:

 Banka hesap cinsleri (döviz hesabı uygulaması): İlke olarak bankada sadece mahalli para hesabı açtırılır. Bunun yanı sıra daimi oturumu olan yabancıların döviz hesabı açtırma imkanı bulunmaktadır. Ancak dövizin girişini gösteren deklare belgesi talep edilmektedir. Diplomatik misyon temsilcilerinin döviz hesabı açtırmasında kısıtlama yoktur. Bankada işlemler uzun sürmektedir. 
Kredi kartı kullanım durumu: Kredi kartı kullanımı yaygınlaşmaktadır. Ancak kredi kartı ile banka kartı sıklıkla karıştırılmakta, kredi kartı vermek için limit kadar meblağın banka hesabına yatırılması istenmektedir. Bununla birlikte belli başlı mağaza, otel ve restoranlarda Master Card, Eurocard, Visacard, American Express gibi uluslararası kredi kartları kullanılabilmektedir. Türk ve yabancı kredi kartlarında sıkıntılar yaşanabilmektedir. Nakit para çekilebilecek bankomatların sayısı da gittikçe artmaktadır. 

Banka kredileri ve faizleri: Bankadan kredi alınabilmesine rağmen, ekonomik istikrarsızlık, yüksek faiz oranları ve bürokratik işlemler nedeniyle tercih edilmemesi gerekir. 


Döviz transfer uygulaması:

 Türkiye’den Ukrayna’ya döviz transfer işlemleri Avrupa veya Amerika üzerinden yapılmaktadır. Transfer, istisnalar hariç 2-7 gün arasında gerçekleşmektedir. Ülke sınırları içinde bankalar arası döviz transferinde sorun yaşanmaktadır. Yapılan döviz transferlerinde önce yabancı para banka tarafından Hrivnaya çevrilmekte daha sonra transfer işlemi gerçekleştirilmektedir. 

GÜMRÜK UYGULAMALARI:

 
Ülkeye giriş ve çıkışta mal ve paranın beyan zorunluluğu vardır. Bu yüzden girişte doldurulacak “Gümrük Beyannamesi”nin ülkede bulunulan süre içinde muhafaza edilmesi ve ülkeden çıkışta istendiğinde ibraz edilmesi gerekmektedir. Deklare edilmeyen yolcu beraberinde 10.000 USD’den fazla paraya ülke çıkışında el konulmaktadır. 

Ülkeye sokulması yasak olan eşya: Patlayıcı madde ve silahlar, uyuşturucu madde, antika sanat eserleri. 

Ülkeden çıkışta antika eşya kapsamına giren ve 50 yıldan daha eski eşyaların çıkarılması yasaktır. Ülke dışına çıkartılmak istenen eski eser ve tablolar için eski eser kapsamında olmadığına dair izinin alınması gerekmektedir. Ülkeye girişte aşı zorunluluğu yoktur. Umuma mahsus pasaport sahibi olup ikamet izni için başvuranlardan AIDS testi sertifikası talep edilmektedir. 

Ev hayvanlarının ülkeye giriş ve çıkışında veteriner sertifikası yeterli olmaktadır. 


KONAKLAMA VE İKAMET:

 
Odesa’daki belli başlı oteller ve yatak ücretleri: 

Odesa’da 5 yıldızlı otel bulunmamaktadır. 

1. “Odessa” (4 yıldız) Primorskaya Sok., 6 Tel: 729-48-08 

Yatak ücreti Tek kişilik 195.- ABD doları Çift kişilik 235.- ABD doları Lüks: 500.- ABD doları 

2. “Londonskaya”(4 yıldız) Tel: 722-50-19 Primorskiy bul., 11 721-05-10 

Yatak ücreti: Tek kişilik 170 ABD doları İki kişilik 200-250 ADB doları 

3. “ London” (4 yıldız) Uspenskaya Sok. , 95 Tel: 784-08-98 Yatak ücreti: Tek kişilik 150 ABD doları İki Kişilik 165 ABD doları ./.. Lüks 260 ABD doları 

4.”Mozart” (4 yıldız)
Tel:378900 Tek kişilik 160 –ABD doları İki kişilik 215- ABD doları 
5. “Çernoye More” (3 yıldız) Rişelyevskaya Sok., 59 Tel: 30-09-05 30-09-11 Yatak ücreti Tek kişilik 100- ABD doları İki kişilik 100-120.- ABD doları Lüks 144- ABD doları 

6. “Çernoye More” (Yeni) Panteleymonskaya Sok., 25 Tel: 36-54-00 Yatak ücreti Tek kişilik 90- ABD doları İki kişilik 105-115.- ABD doları Lüks 180- ABD doları 


Ev kiralama koşulları:

 

Ev kiralama daha çok emlakçı aracılıyla yapılmakta ve emlakçı evin tutulması halinde bir aylık kiranın yarısı kadar ücret almaktadır. 

Ortalama ev kira düzeyi: Bir veya iki odalı 50-60 metrekare dairelerin kiraları durumlarına göre 700-900 dolardan başlamaktadır. Emlakcı aracılığıyla kiralanan ve şehir merkezinde bulunan 100 m2’den büyük dairelerin kirası 2000-2500 dolar arasında değişmektedir. Kirası yüksek olanlar hariç dairelerin standardı genelde düşüktür ve tamir gerektirebilir. Özellikle şehir merkezinde bulunan binaların büyük bir kısmı 100 yılın üzerinde olduğu cihetle, elektrik, su veya gaz gibi sistemlerde devamlı sorunlar yaşanmaktadır. 


Standart kira koşulları:

 Ev kiralarken ilk ve son kira peşin alınmaktadır. Ancak kirayı düşürmek amacıyla pazarlık unsuru olarak 4-5 aylık peşinat ödeme kiracı tarafından teklif edilebilir. Kiracı ile ev sahibi arasında yapılan kontrat noter tarafından onaylanmazsa fazla bir resmiyet kazanmamaktadır. Ev sahipleri Ukrayna’da hayat şartlarının zorlaşması ve artan enflasyon nedeniyle sıklıkla kira artırımı talebinde bulunmaktadırlar. . 
Odesa’da özellikle yaz aylarında günü birlik turistlere ev kiralama uygulaması geçerli olduğu için yazın kira oranları iki kat artmakta ve kiralık ev bulmak güçleşmektedir. 


Mobilyalı ev kiralama olanakları:

 Evler genellikle mobilyalı olarak verilmektedir. Ancak mobilyalar ve beyaz eşya genelde eskidir. 
Oturulabilecek semtler: Şehir merkezi ile Arkadiya ve Fontan uygun ve güvenli semtlerdir. Tairova semti merkezden uzak olmasına rağmen kiralar orada nispeten daha düşüktür. Ancak şehir trafiğinin yoğun olması nedeniyle iş yerine yakın yerde ev kiralamak daha uygundur. 


Bazı emlak şirketlerinin İnternet siteleri:

 www.res.com.au; www.odessaExecutiveSuites.com www.ukraine-apartments.com, www.odessarentaflat.com/, www.odessaapts.com/, www.blagovest.ua, 
Ev eşyası temin olanakları ve ortalama fiyatları: Yerli ev eşyalarının yanısıra çeşitli ithal ev eşyalarının temini mümkündür, ancak fiyatları oldukça yüksektir. Türk mobilyalarının satıldığı mağazalar da bulunmaktadır. 

Şehir cereyanı:
 220 volttur. 
Temizlik firmasından yararlanma olanakları: Temizlik firmaları işin türüne ve miktarına göre günlüğü 40-120 ABD dolar arasında değişen fiyatlar talep etmektedir. 


SAĞLIK KOŞULLARI:

 
Şehirde özellikle merkezdeki cadde ve sokaklarda genel temizlik yapılmasına rağmen, ara sokaklar ve merkeze uzak yerlerde problemler yaşanmaktadır. Özellikle yaz aylarında turist sayısının artması nedeniyle şehir nüfusu üçe katlanmakta ve temizlik işleri aksamaktadır. Özellikle sahil ve sahile yakın bölgelerde kirlilik çok artmaktadır. 

Bilinen anlamda kapıcı olmadığı cihetle apartman girişleri, merdivenler ve asansörler kirli ve bakımsızdır. Bu yerlerin bakım ve tamiratı belediyeye ait olması nedeniyle ev sahipleri herhangi bir katkıda bulunmamaktadır. 

Başıboş köpekler gerek gürültü gerek güvenlik açısından rahatsız edici olabilmektedir, ayrıca cadde ve sokaklar da bu nedenle pislenmektedir. 

Hastaneler: Hastaneler teknolojik, temizlik ve bakım açısından tatminkar değildir. Ciddi olabilecek durumlarda tedavinin Ukrayna dışında, ülkemizde yaptırılması tavsiye edilir. Devlet hastanelerinde ücretler yüksek olmamakla birlikte, muayeneler için kayıt dışı olarak doktorlara bir miktar elden ödeme yapılmaktadır. İhtiyaç halinde başvurulabilecek hastane ve poliklinikler aşağıdadır: 

Odesa “Bölge Klinik Hastanesi” Zabolotnova sok. 26 Tel: 55 01 01, 56 02 85 

“5 Numaralı Şehir Hastanesi” Troyskaya sok. 38
Tel:22 03 71 
“8 Numaralı Şehir Hastanesi” Fontanskaya yolu. 110
Tel:63 04 80 
“10 Numaralı Şehir Kliniği” Malinovskova caddesi 61
Tel:68 97 69 
“2 Numaralı Şehir Çocuk Hastanesi” Kovelovskava sok. 81
Tel:33 98 08 
Şehirde sayısı az olmakla birlikte modern donanımlı özel sağlık merkezleri de bulunmaktadır. 

“İnto-Sana” Tıp şirketi
Tel:062, 343062 
Gerekli aşı ve serumlar: Ülkeye girişte aşı zorunluluğu yoktur. 

Sağlık sigortası uygulaması, primleri: Ukrayna vatandaşları ilgili sağlık kuruluşuna kayıtlı olup, ücretsiz tedavi olmaktadır. Ancak sağlanan hizmetin yetersiz olduğu ifade edilmektedir. Yabancılar için Ukrayna vizesi alırken zorunlu sağlık sigortası uygulamasına geçilmiştir. 

Salgın ve yaygın hastalıklar: Kış aylarında grip salgınları sıkça görülmektedir. AİDS yaygındır. 


İçme suyu temin koşulları:

 Musluk suyu tercih edilmemelidir. Marketlerde çeşitli kalitede pet şişelerde içme suyu bulmak mümkündür. 1.5 litrelik ithal içme sularının fiyatları 2-4 ABD doları arasında değişmektedir. Yine pet şişelerde satılan yerli veya eski Sovyet coğrafyasından gelen içme suları daha ucuzdur. Ülkemizde olduğu gibi 19 litrelik damacanalarla evlere su servisi bulunmaktadır. 
İlaç temin koşulları: Eczanelerde soğuk algınlığı, öksürük gibi hastalıklara karşı aspirin ve diğer temel ilaçlar kolay bulunmaktadır. İlaç isimleri ve içerikleri ve Kril alfabesi de gözönünde bulundurularak sürekli alınması gereken özel ilaçların Türkiye’den getirilmesi uygun olacaktır. 


Önerilebilecek doktor, dişçi, veteriner:

 

Diş Hastanesi Primorskiy Bulv.6 Tel: 7224835 

Doktor ihtiyacı durumunda devlet hastanelerine ve yukarıda belirtilen özel hastaneye başvurulabilir. Ayrıca özel muayene imkanı mevcuttur. 

YİYECEK, GİYİM VE TEMİZLİK MALZEMESİ

Sebze ve meyve temin olanakları ve fiyat düzeyi: Kış aylarında sebze ve meyve çeşitleri azalmakta, fiyatları artmaktadır. Özelikle semt pazarlarında kışın çeşit bulmak zordur. Ancak marketlerde ve şehirin çeşitli bölgelerinde bulunan süpermarketlerde her mevsim kaliteli meyve ve sebze bulmak mümkündür. Buna mukabil fiyatları yüksektir. 

Et ve et mamulleri temin olanakları, fiyat düzeyi: Kasap yoktur. Marketlerde her çeşit et çeşitleri satılmakla, pazarlarda da ise açık tezgahlarda et satışı yapılmaktadır. 

Alkollü içki temin olanakları: Her türlü alkollü içki bulmak mümkündür. Ancak ithal içkiler pahalıdır. 

EĞİTİM

İlk, orta ve yüksek okullarda eğitim Ukraynaca veya Rusça verilir. Bazı okullarda yabancı dilde de dersler okutulmaktadır. Devlet okulları ücretsizdir. Ancak imkansızlıklardan dolayı velilerden her türlü yardım ve katkıda bulunmaları talep edilmektedir. Devlet okullarının yanı sıra özel okullar da bulunmaktadır. 

Yüksek eğitim veren kuruluşların arasında Mecnikov Üniversitesi Odessa’nın en eski ve en prestijli üniversitesidir. 

Adresi : Dvoryanskaya Sok., 2 Tel: 20-67-12 

“Odessa Devlet Politeknik Üniversitesi” Adresi: Şevçenko Cad., 1 Tel: (048) 728-83-00 

“Odessa Devlet Hukuk Akademisi” Adresi: Pionerskaya Sok. , 2 Tel: (0482) 63-34-04 

“Odesa Milli Deniz Üniversitesi” Meçnikova 34 Tel: (0482) 23-60-33 

“Devlet Ekonomi Üniversitesi” Preobrejenskaya 8 Tel: (0482) 23-61-58 

“Devlet Tıp Üniversitesi” Valihovski sok 2 Tel : (0482) 20-47-95 

Yüksek eğitim kuruluşlarında dersler Ukraynaca veya Rusça verilir. Bu kuruluşlara kayıt için imtihanlardan geçmek zorunluluğu vardır. Tüm yabancılar için yüksek eğitim paralıdır. (Sadece okul ücreti yıllık 1500 ABD dolarından başlamaktadır) 

Ukraynaca ve Rusça bilmeyenler için enstitü ve üniversite bünyesinde bir yıl süreli dil kursları düzenlenir. 

4-5 sene süren yüksek eğitim sonrasında lisans diploması verilmektedir. 

SOSYAL YAŞANTI VE TATİLLER

Hafta tatil günleri: Cumartesi ve Pazar 

Resmi tatil günleri:

1 Ocak :Yılbaşı 8 Mart :Dünya kadınlar günü 1-2 Mayıs :İşçi bayramı 9 Mayıs :Zafer günü 28 Haziran :Anayasa günü 24 Ağustos :Bağımsızlık günü 7-8 Kasım :Ekim ihtilali günü 

Dini bayramlar: 7 Ocak: Ortodoks noeli Nisan:Paskalya (günü dini takvime göre değişmektedir) Haziran :Trinity-Kutsal üçlü (günü dini takvime göre değişmektedir) 

Lokanta ve eğlence yerleri: Lokanta ve eğlence yerleri sayısı son dönemde artmıştır. Batı standartlarında restoranlar mevcuttur. Ancak fiyatları oldukça yüksektir. Çeşitli ülke mutfaklarına ait restoranlar (Japon, Tayland, Kore, Hint, İtalyan vb.) bulunmaktadır. Şehirde 6 tane Türk restoranı bulunmaktadır. Zincir restoranlardan Mc Donalds da vardır. Çeşitli müşteri kategorilerine hitap eden gece klüpleri mevcuttur. Neredeyse her köşebaşında kumar büfesi bulunmaktadır. Şehirde kumarhanelerin sayısı bakkal ve süpermarketler kadardır. 

Müze ve tiyatrolar: Klasik müzik, tiyatro, opera ve bale izleme olanakları çok geniştir. 1883-1887 yılları arasında inşa edilen “Odesa Opera ve Bale Tiyatrosu” dünyanın en güzel opera tiyatroları arasında sayılmaktadır. Uzun süren ve 2007 yılında biten büyük bir tadilat sonunda tekrardan açılmış olup, sıklıkla opera, bale veya dans temsilleri yapılmaktadır. “Odesa Bölge Filarmonisi” nde klasik müzik konserleri verilmektedir. Odesa Opera ve Bale Tiyatrosu: Adresi: Çaykovskogo Sok., 1 

“Vodyanoy” Müzik Komedi Tiyatrosu Panteleymonovskaya, 3 Tel: 22-0162 

Rus Dramatik Tiyatrosu “İvanov” Adresi: Greçeskaya sokak, 48 Tel: 24-06-06 

Odesa Bölge Filarmonisi Adresi: Bunina Sok., 15 Tel: 22-63-49 

Odessa’da çok çeşitli müzeler vardır. Bazılarının isim ve adresleri aşağıda belirtilmektedir. 

Arkeolojik müzesi Lanjeronovskaya sok., 4 Tel: 22-63-02 Deniz Müzesi Lanjeronovskaya Sok., 6 Tel: 24-04-09 Batı ve Doğu Sanatları Müzesi Puşkinskaya Sok., 9 Tel: 22-48-15 

Sanat Müzesi Sofievskaya Sok., 5 a Tel: 23-84-62 

Odesanın Kahraman Savunma Müzesi Doça Kovalıvskogo, 150 Tel: 44-45-27 

Balmumu heykeller Müzesi Rişelyevskaya Sok., 4 Tel: 22-34-36 

GAZETE VE DERGİLER:

Odessa’da gazete ve dergiler Rusça ve Ukraynaca yayınlanmaktadır. Bunlardan başka Kiev’de ve Rusya’da çıkarılan gazete ve dergiler de butiklerde satılmaktadır. 

Çanak anten takılması suretiyle Türk TV’lerinin hemen hemen hepsi izlenebilir.